The domain privdays.com may be for sale. Please click here to inquire

Rys historyczny Ptreh Zachodniopomorski - Polskie Towarzystwo Reh

Zarys Historii Oddziału Zachodniopomorskiego
Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji

Pisząc o powstaniu Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji jednoznacznie należy stwierdzić, że wszystko zaczęło się od … Gdańska.
Tak, nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady, ani nie jest to grzecznościowy ukłon w stronę zbierającego materiały na ten temat, takie są po prostu fakty.

Przed reformą administracji, kiedy istniało województwo Koszalińskie przez wiele lat konsultantem wojewódzkim ds. rehabilitacji dla tego województwa był Pan dr n. med. Bogumił Przeździak, pełniący jednocześnie funkcję dyrektora placówek rehabilitacyjnych w Gdańsku i Dzierzążnie.
Będąc człowiekiem wysoce kompetentnym w tym co robił, a jednocześnie życzliwym ludziom, umiał sobie tych ludzi zjednywać.
Przykładem tego może być to, że osoby robiące w tym czasie specjalizację /w tym piszący te słowa/ lekarze, oraz magistrowie z Województwa Koszalińskiego odbywali staże i kursy w oparciu o placówki gdańskie, egzamin specjalizacyjny zdając również w Gdańsku.
W tej sytuacji, po powstaniu Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji sprawą oczywistą i naturalną było zapisanie się do Oddziału Gdańskiego Towarzystwa tych osób z województwa koszalińskiego, które odsuwały potrzebę integracji środowiska, wymiany myśli, wymiany doświadczeń, oraz pogłębiania wiedzy.
Choć były wyjątki.
Lek. Jadwiga Kurek, oraz lek. Grzegorz Płocharski bardziej czuli się związani z Oddziałem Wielkopolskim P. T. Reh.
Po prostu tak chcieli.

Zebrania Oddziału Gdańskiego zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, pamiętam że kiedyś uczestnicy /w tym liczna grupa z województwa koszalińskiego/ nie mogli się zmieścić w auli Szpitala Zakaźnego przy ulicy Smoluchowskiego w Gdańsku i trzeba było dostawiać krzesła.
Zebrania Oddziału Gdańskiego również pozostawiły w pamięci takie wydarzenia, jak występ Kapeli Kaszubskiej na jednym z zebrań w Dzierzążnie.
Ale to już historia. Choć nie tak zupełnie, bo już po powstaniu Oddziału Zachodniopomorskiego zdarzało się, że wykład w trakcie zebrań prowadziła dr n. med. Wiesława Nyka. Tak więc kontakty nie zostały zerwane.

Reforma administracji przed kilkoma laty zmieniła mapę województw.
Zniknęło z tej mapy Województwo Koszalińskie, powstało większe Województwo Zachodniopomorskie złożone z dawnego Województwa Szczecińskiego, Koszalińskiego, oraz części dawnych Województw Słupskiego, Pilskiego, Gorzowskiego.
Już wcześniej, przed reformą administracji w Szczecinie dr n. med. Lech Jędrzejczak, oraz lek. Ryszard Wetoszka podejmowali wysiłki stworzenia Oddziału Szczecińskiego P. T. Reh. jednak ich prośby zakończone zostały niepowodzeniem.
Reforma administracji spowodowała, że w nowym Województwie Zachodniopomorskim znalazły się placówki rehabilitacyjne w tym szpitale zajmujące się rehabilitacją, które wcześniej rozproszone były w województwach wyżej wymienionych.
Dało im to m. in. taki efekt, że spośród ludzi, pracowników związanych z rehabilitacją, w jednym nowym województwie znalazł się szeroki „potencjał ludzki”.

W dniu 21.11.1998r. W szczecinie w klubie Remedium doszło do spotkania „grupy inicjatywnej”, która wybrała Tymczasowy Zarząd Oddziału Zachodniopomorskiego P. T. Reh. /Załącznik nr 1/, spowodowała wystąpienie do Zarządu Głównego P. T. Reh. w celu oficjalnego uznania i zarejestrowania w sądzie.
I tak oto powstaliśmy …

Następnym ważnym wydarzeniem było walne zgromadzenie członków, które odbyło się 06.11.1999r. w Koszalinie, na którym obok części naukowej odbyły się wybory, powołano Zarząd, oraz Komisję Rewizyjną. /Załącznik nr 2/.

Pismo Zarządu Głównego oficjalnie powołujące Oddział Zachodniopomorski P. T. Reh. podpisane przez ówczesnego prezesa prof. Andrzeja Kwolka oraz sekretarza dr n. med. Marka Krasuskiego nosi datę 27.11.1998r.

Po upłynięciu czasem kadencji 15.05.2004r. odbyły się wybory w trakcie walnego zgromadzenia, w trakcie których powołano nowy zarząd.
Ponieważ dr Urszula Knitter Aleksiejew pomimo próśb nie zgodziła się pełnić funkcji prezesa, nowym prezesem został Jerzy Hojdys. /Załącznik nr 3/

Oddział Zachodniopomorski P. T. Reh. zorganizował wiele zebrań o charakterze naukowym.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje zebranie w Łukęcinie zorganizowane przez dr Ryszarda Wetoszkę z udziałem trzech profesorów w tym prof. Andrzeja Kwolka, prof. Jana Slosarka, oraz prof. Przemysława Nowackiego, doskonale przygotowane pod względem naukowym, połączone z pokazem sprzętu ortopedycznego, a zakończone … weselem córki właściciela obiektu połączonym z naszym bankietem.
Ach, co to był za ślub!
Tylu wrażeń, tylu przeżyć nikt się nie spodziewał.
Naprawdę, warto było wziąć udział.
Kontakty ludzi związanych z Polskim Towarzystwem Rehabilitacji nie zawsze miały charakter tylko oficjalny.
Zdarzały się sytuacje bardziej „na luzie”.
Np. wtedy, kiedy do Kołobrzegu na urlop latem 2002 r. przyjechał prof. Andrzej Kwolek z Rodziną.
W tym czasie prof. Kwolek pełnił funkcję Konsultanta Krajowego oraz Prezesa Zarządu Głównego P. T. Reh.
I tak profesor w towarzystwie piszącego te słowa wypłynął na morze…

Opracował:

Lekarz specjalista
Jerzy Hojdys
Kołobrzeg, Grudzień 2005r.

Załączniki do pobrania:

pdf icon Załącznik nr 1

pdf icon Załącznik nr 2

pdf icon Załącznik nr 3

Drukuj

Data/Godzina

Odwiedziny

Odwiedza nas 118 gości oraz 0 użytkowników.

Free Porn